Msza Polowa w Lesie Ościsłowskim 2015

Kwiecień 30, 2015 Published by

PAMIĘTAJ, POLAKU! PRAWDY NIE MOŻNA ROZSTRZELAĆ!

 

Minęły lata a ty wciąż płaczesz

urokliwy lesie w Ościsłowie

zraniony kulami wroga szumisz żałobną pieśnią

cześć i chwała ościsłowskim bohaterom

cierpiącym dla Boga i za ojczyznę.

A dziś drzewa wciąż płaczą

nad pogrzebanymi w leśnych dołach

i nucą mszę żałobną za ich dusze.

Stefan Chojnowski „ Płaczący las” – fragmenty

 

W ostatnią sobotę kwietnia  – Miesiąca Pamięci Narodowej –  mieszkańców  okolicznych  miejscowości skupiła  Msza Polowa w Lesie Ościsłowskim, która już na trwałe wpisała się do kalendarza uroczystości patriotyczno – religijnych w intencji tutaj pomordowanych przez Niemców więźniów politycznych i ludzi niepełnosprawnych. Las Ościsłowski należy do największych cmentarzy z lat okupacji hitlerowskiej w Powiecie Ciechanowskim.

Przybyłych gości i mieszkańców przywitał gospodarz Burmistrz Miasta i Gminy Glinojeck Pan Waldemar Godlewski.  W uroczystości wzięli udział m.in.: senator RP  Jan Maria Jackowski,  pochodzący z Ościsłowa były ambasador Bogusław Zakrzewski,  z Ciechanowa: starosta Sławomir Morawski, komendant WKU  ppłk Krzysztof Futyna, komendant Powiatowy Policji Grzegorz Grabowski, z-ca komendanta PSP Krzysztof Kowalski, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Grzegorz Wróblewski, prezes Zarządu Okręgowego ZKRP i BWP Wacław Szewczyk, z Nadleśnictwa z-ca nadleśniczego  Tomasz Drożdż,  przedstawiciele Akcji Katolickiej, przewodniczący Rady Miejskiej z Glinojecka Grzegorz Sikorski wraz z radnymi, druhowie z OSP z Glinojecka, Szyjek i Ościsłowa  oraz poczty sztandarowe kombatantów, Związku Piłsudczyków – oddział w Ciechanowie, Gimnazjum w Glinojecku i ZSO w Ościsłowie.

Następnie drużyna harcerska i uczniowie  ZSO  z Ościsłowa  pod kierunkiem pań:

B. Załuskiej, M.Witkowskiej i A. Radziejewicz oraz druhny K. Wachnik przedstawili program patriotyczno- religijny pt. „Pamiętaj, Polaku! Prawdy nie można rozstrzelać” zakończony wzruszającym apelem pamięci przeplatanym dźwiękami werbli w intencji pomordowanych. Bogatym w treści programem związanym z przypadającymi w tym roku okrągłymi rocznicami z okresu II wojny uczniowie podziękowali i złożyli hołd wszystkim ofiarom, bo obowiązkiem nas żyjących jest, aby fakty, ludzi i wydarzenia naszej bolesnej historii ocalić od zapomnienia. Wartę honorową zaciągnęli harcerze z drużyny „ Płomyki Nadziei”z  ZSO z Ościsłowa, którzy pięknie kontynuują wartości żołnierzy AK wypisane na szkolnym sztandarze BÓG< HONOR <OJCZYZNA< NAUKA. Obowiązkiem zaś nauczycieli miejscowej szkoły noszącej od dwóch lat zaszczytne imię Żołnierzy Armii Krajowej jest przekazywać krwawą historię Ościsłowskiego Lasu, naszej „Małej Ojczyzny”, co czynią zarówno słowem jak i przykładem, biorąc udział w corocznej uroczystości.

Mszę św. w intencji pomordowanych celebrowali kapłani: ks. senior Mieczysław Bialowąż i ks. proboszcz Janusz Rumiński, który wygłosił piękne kazanie o współczesnym znaczeniu i przeżywaniu patriotyzmu odwołując się do myśli wielkich Polaków: Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Całość uświetniła swą obecnością Orkiestra Straży Pożarnej z Glinojecka.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie i budzącej się do życia przyrodzie po uroczystej Eucharystii delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobach ofiar .

Serdeczne podziękowanie należy się uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie i pomoc oraz p. B. Banasiak sołtys i radnej z Ościsłowa, jak również MGOK z Glinojecka za świetną organizację i przygotowanie uroczystości.

Bożena Załuska

 

Tags: , ,

Categorised in: ,

This post was written by new_user

Comments are closed here.

Informacje parafialne

  • Parafia Rzymskokatolicka
    pw. Św. Mikołaja w Sulerzyżu

    Sulerzyż 48, 06-452 Ościsłowo
    Tel. 236719076
    E-mail: proboszcz@sulerzyz.pl

  • Biuro Parafialne

    poniedziałek - sobota 1700 - 1745
    ( od kwietnia do września)

    poniedziałek - sobota 1600 - 1645
    ( od października do marca)

  • Numer konta bankowego:

    22 8230 0007 3000 9509 2000 0001

Odwiedź nas na Facebooku

Porządek Mszy Świętych

  • W niedzielę i uroczystości

    W Sulerzyżu: godz. 900 i 1200
    W Chotumiu: godz. 1030

  • W dni powszednie

    Sulerzyż:
    godz. 1800 ( od kwietnia do września)
    godz. 1700 (od października do marca)

  • Spowiedź

    15 minut przed każdą Mszą świętą
    Pierwszy piątek miesiąca
    Adoracja i spowiedź od godz. 1700 do 1800
    Pierwsza sobota miesiąca
    Adoracja i różaniec od godz. 1700 do 1800
    Pierwsza niedziela miesiąca
    Adoracja po Mszy św. o godz. 1200

    Nabożeństwo do św. Anny w pierwszy wtorek miesiąca po Mszy św.
    Nabożeństwo do św. Mikołaja w pierwszą środę miesiąca po Mszy św.

Skrzynka kontaktowa

[contact-form-7 404 "Not Found"]

pageview');