Archiwa tagu: msza polowa

_DSC1022

Msza Polowa w Lesie Ościsłowskim 2015

PAMIĘTAJ, POLAKU! PRAWDY NIE MOŻNA ROZSTRZELAĆ!

 

Minęły lata a ty wciąż płaczesz

urokliwy lesie w Ościsłowie

zraniony kulami wroga szumisz żałobną pieśnią

cześć i chwała ościsłowskim bohaterom

cierpiącym dla Boga i za ojczyznę.

A dziś drzewa wciąż płaczą

nad pogrzebanymi w leśnych dołach

i nucą mszę żałobną za ich dusze.

Stefan Chojnowski „ Płaczący las” – fragmenty

 

W ostatnią sobotę kwietnia  – Miesiąca Pamięci Narodowej –  mieszkańców  okolicznych  miejscowości skupiła  Msza Polowa w Lesie Ościsłowskim, która już na trwałe wpisała się do kalendarza uroczystości patriotyczno – religijnych w intencji tutaj pomordowanych przez Niemców więźniów politycznych i ludzi niepełnosprawnych. Las Ościsłowski należy do największych cmentarzy z lat okupacji hitlerowskiej w Powiecie Ciechanowskim.

Przybyłych gości i mieszkańców przywitał gospodarz Burmistrz Miasta i Gminy Glinojeck Pan Waldemar Godlewski.  W uroczystości wzięli udział m.in.: senator RP  Jan Maria Jackowski,  pochodzący z Ościsłowa były ambasador Bogusław Zakrzewski,  z Ciechanowa: starosta Sławomir Morawski, komendant WKU  ppłk Krzysztof Futyna, komendant Powiatowy Policji Grzegorz Grabowski, z-ca komendanta PSP Krzysztof Kowalski, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Grzegorz Wróblewski, prezes Zarządu Okręgowego ZKRP i BWP Wacław Szewczyk, z Nadleśnictwa z-ca nadleśniczego  Tomasz Drożdż,  przedstawiciele Akcji Katolickiej, przewodniczący Rady Miejskiej z Glinojecka Grzegorz Sikorski wraz z radnymi, druhowie z OSP z Glinojecka, Szyjek i Ościsłowa  oraz poczty sztandarowe kombatantów, Związku Piłsudczyków – oddział w Ciechanowie, Gimnazjum w Glinojecku i ZSO w Ościsłowie.

Następnie drużyna harcerska i uczniowie  ZSO  z Ościsłowa  pod kierunkiem pań:

B. Załuskiej, M.Witkowskiej i A. Radziejewicz oraz druhny K. Wachnik przedstawili program patriotyczno- religijny pt. „Pamiętaj, Polaku! Prawdy nie można rozstrzelać” zakończony wzruszającym apelem pamięci przeplatanym dźwiękami werbli w intencji pomordowanych. Bogatym w treści programem związanym z przypadającymi w tym roku okrągłymi rocznicami z okresu II wojny uczniowie podziękowali i złożyli hołd wszystkim ofiarom, bo obowiązkiem nas żyjących jest, aby fakty, ludzi i wydarzenia naszej bolesnej historii ocalić od zapomnienia. Wartę honorową zaciągnęli harcerze z drużyny „ Płomyki Nadziei”z  ZSO z Ościsłowa, którzy pięknie kontynuują wartości żołnierzy AK wypisane na szkolnym sztandarze BÓG< HONOR <OJCZYZNA< NAUKA. Obowiązkiem zaś nauczycieli miejscowej szkoły noszącej od dwóch lat zaszczytne imię Żołnierzy Armii Krajowej jest przekazywać krwawą historię Ościsłowskiego Lasu, naszej „Małej Ojczyzny”, co czynią zarówno słowem jak i przykładem, biorąc udział w corocznej uroczystości.

Mszę św. w intencji pomordowanych celebrowali kapłani: ks. senior Mieczysław Bialowąż i ks. proboszcz Janusz Rumiński, który wygłosił piękne kazanie o współczesnym znaczeniu i przeżywaniu patriotyzmu odwołując się do myśli wielkich Polaków: Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Całość uświetniła swą obecnością Orkiestra Straży Pożarnej z Glinojecka.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie i budzącej się do życia przyrodzie po uroczystej Eucharystii delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobach ofiar .

Serdeczne podziękowanie należy się uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie i pomoc oraz p. B. Banasiak sołtys i radnej z Ościsłowa, jak również MGOK z Glinojecka za świetną organizację i przygotowanie uroczystości.

Bożena Załuska

Czytaj dalej

8fcbfbd478d0918709a89acf6e8e56a5

Polowa Msza Święta w Lesie Ościsłowskim

Dnia 24.09.2011 w Lesie Ościsłowskim po raz drugi w tym roku została odprawiona uroczysta polowa Msza Święta w intencji spoczywających tu ofiar hitlerowskiego mordu z okresu II wojny światowej. Na koniec został poświęcony odnowiony krzyż- pomnik znajdujący się przy głównej trasie, symbol męczeństwa i pamięci tego miejsca.
Uroczystość odbyła się tuż przed obchodzonym 27 września Dniem Podziemnego Państwa Polskiego, naszym świętem państwowym ustanowionym przez Sejm RP w 1998 r. Eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz naszej parafii Janusz Rumiński, zaś wzruszające kazanie wygłosił ksiądz senior Mieczysław Białowąż zamieszkały w Ościsłowie.
Spotkanie modlitewne rozpoczęło się wykonaniem hymnu przez Orkiestrę Strażacką z Glinojecka, po czym uczniowie ZSO z Ościsłowa pod kierunkiem pań: B. Załuskiej i M. Kurnikowskiej przedstawili program patriotyczny zakończony apelem poległych, który zgromadzonym przypomniał, że:

„Ojczyzna to pamięć i groby, a naród tracąc pamięć, traci życie”

Czytaj dalej

Msza św. w lesie ościsłowskim

W ostatnią sobotę kwietnia – miesiąca pamięci narodowej w pobliskim Lesie Ościsłowskim po 30 latach została odprawiona Eucharystia w intencji ofiar pomordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Znajdujący się tu cmentarz wojenny należy zaliczyć do największych na Ziemi Ciechanowskiej. Po jednej stronie drogi spoczywają więźniowie polityczni, żołnierze AK zamordowani przez ciechanowskie Gestapo, wśród, których znaleźli się dwaj kapłani: ks. Jan Karwowski, proboszcz z Krasnego i ks. Stanisław Nowakowski- proboszcz parafii Węgrzynowo. Po drugiej stronie spoczywają zamordowani przez Niemców dnia 20.II.1940 r. chorzy i niepełnosprawni mieszkańcy Ziemi Ciechanowskiej w wyniku przeprowadzonej przez hitlerowców zbrodniczej akcji pod kryptonimem „łaskawej śmierci”.

Uroczystość miała miejsce w Wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, przeddzień beatyfikacji Jana Pawła II i rozpoczęła się odegraniem hymnu narodowego przez orkiestrę z Glinojecka, następnie licznie przybyłych mieszkańców i gości przywitał pan W. Godlewski, burmistrz Glinojecka. Tragiczną historię tego miejsca przybliżył zebranym program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum w Ościsłowie pod kierunkiem pań: B.Załuskiej i M. Kurnikowskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył dziekan dekanatu Ciechanów – Zachód ks. E .Graczyk, zaś bardzo wzruszające kazanie wygłosił nasz ks. Senior M. Białowąż.

W uroczystości zorganizowanej przez Burmistrza Glinojecka i panią sołtys Ościsłowa . B.Banasiak wzięli udział liczni goście m.in. posłowie, starosta i wicestarosta Ciechanowa, radni powiatowi, przedstawiciele policji, straży pożarnej ,nadleśnictwa, poczty sztandarowe i warty zaciągnięte m.in. przez członków Związku Strzeleckiego. Po mszy Świętej delegacje złożyły wieńce na grobach pomordowanych. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na ognisko i wojskową grochówkę.

Bożena Załuska