031

Wielki Czwartek 2009

W Wielki Czwartek w kościołach katedralnych odprawiana jest przed południem Msza Krzyżma . Podczas tej Mszy błogosławi się oleje święte: krzyżmo, olej chorych, i olej katechumenów. Oleje te są używane przy liturgii sakramentów chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych i kapłaństwa.
W godzinach wieczornych jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Wszyscy kapłani w parafii, koncelebrują Mszę Wieczerzy Pańskiej, a wierni starają się uczestniczyć w niej w pełni, przyjmując Komunię świętą. Na hymn „Chwała na wysokości Bogu” uderza się w dzwony, po czym dzwony milkną aż do rozpoczęcia tego hymnu w Wigilię Paschalną. Po Ewangelii jest głoszona homilia, przypominająca główne tajemnice tego dnia, jakimi są: ustanowienie Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa oraz Chrystusowe przykazanie miłości. Po Mszy Wieczerzy Pańskiej przenosi się Najświętszy Sakrament do bocznego ołtarza, tzw. Kaplicy Przechowania albo Ciemnicy, gdzie wierni do późnych godzin adorują Pana Jezusa.
Po przeniesieniu Najświętszego Sakramentu usuwa się z kropielnic wodę święconą, obnaża ołtarz, zdejmując obrusy i świeczniki.


Dodaj komentarz