Archiwa tagu: warszawa

Ogólnopolski Konkurs Papieski 2015

W październiku w naszej parafii przeżywaliśmy piękne chwile spotkania z Maryją w czasie peregrynacji Kopii Jasnogórskiego Obrazu MB Częstochowskiej i XV Dzień Papieski pod hasłem „ Jan Paweł II – Patron Rodziny”, który zawsze jest dziękczynieniem za kanonizację Największego Polaka.
W tym roku po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Żołnierzy AK w Ościsłowie przygotowani pod kierunkiem p. Bożeny Załuski wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Papieskim organizowanym przez Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie. Celem konkursu jest pogłębienie zainteresowania uczniów osobą i nauczaniem Świętego Jana Pawła II.. Laureaci są nagradzani za subtelną i mądrą myśl, oryginalną formę, wrażliwość na problemy współczesności i autentyczne zaangażowanie.
Dwie uczennice naszej szkoły zakwalifikowały się do ścisłego 20 – osobowego grona laureatów X edycji tego konkursu , która obejmowała szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W kategorii szkół podstawowych w tym roku nie udało się zakwalifikować do grona laureatów, zaś w kategorii gimnazjów dwie uczennice klasy III zajęły miejsca na podium – I miejsce zajęła Paulina Łukasik, a na III miejscu uplasowała się Ilona Rudnicka
W sobotę 07.11. 2015 r. nasze laureatki pod opieką dyrektora szkoły p. Marka Marcinkowskiego wzięły udział w uroczystości wręczenia nagród w budynku Instytutu w Warszawie. Gala rozpoczęła się Eucharystią w dolnym kościele Świątyni Bożej Opatrzności, którą odprawił ks. prałat Aleksander Seniuk – Wicedyrektor Instytutu i delegat ds. kultury Archidiecezji Warszawskiej.
Sobotnią uroczystość uświetnił występ chrześcijańskiego zespołu La Pallotina, którego liderem jest pallotyn, ks. Andrzej Daniewicz wraz z towarzyszącą mu wokalistką – Martyną Melosik. Jest on także twórcą repertuaru, wokalistą i gitarzystą zespołu. Rockowo-balladowy zespół występujący na chrześcijańskich festiwalach i innych imprezach artystycznych jest nowatorską formą ewangelizacji młodzieży. Laureaci i wyróżnieni oraz ich opiekunowie mieli również okazję obejrzeć ekspozycję numizmatyczno-medalierską autorstwa pracownika Archiwum Instytutu pt. Święty Jan Paweł II oraz wystawę fotograficzną poświęconą ks. J. Twardowskiemu pt. Dom księdza Jana.
Serdeczne podziękowania należą się naszym uczennicom Ilonce i Paulince za godne reprezentowanie szkoły i parafii oraz Panu Dyrektorowi za opiekę nad laureatkami, natomiast przewodniczącej SU gimnazjum Angelice za obsługę fotograficzną.
Bożena Załuska

Kongres Misyjny 15

Kongres Misyjny 2015

Grupa dzieci z naszej parafii należąca do ogniska misyjnego działającego w SP w Gumowie w dniu 13 czerwca 2015r. uczestniczyła w IV Krajowym Kongresie Misyjnym, który odbywał się w Warszawie.
Gościem honorowym spotkania był prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoni, który dokonał otwarcia Kongresu i przekazał pozdrowienia od Ojca Świętego Franciszka. Gość z Watykanu otrzymał od dzieci, należących do ognisk Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci „Hojną dłoń” – symbol zaangażowania w ewangelizację świata, na podstawie modlitwy pięciu palców papieża Franciszka oraz „Różę” znak zapewnienia o modlitwie w intencji Papieża i Kościoła.
Następnie uroczystej Mszy św. kongresowej przewodniczył J.E. bp Rafał Markowski – biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Podziękował on dzieciom za misyjny zapał, prosząc jednocześnie o modlitwę za ich rówieśników z różnych części świata. W krużgankach Torwaru, gdzie odbywała się Stacja Kongresowa Dzieci uczestnicy Kongresu spotykali się z misjonarzami, wolontariuszami i animatorami, którzy prowadzili warsztaty,  konkursy i zabawy. Różne wspólnoty i zgromadzenia zakonne przygotowały dla dzieci wiele ciekawych niespodzianek i atrakcji np. Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża przygotowały „salon mody indyjskiej”, w którym uczyły niełatwej sztuki zakładania sari, a na stanowisku  karmelitów bosych można było zagrać na afrykańskich bębnach i spróbować afrykańskiego sposobu noszenia przedmiotów na głowie. Podczas Kongresu dzieci mogły spotkać się przez most audiowizualny ze swoimi rówieśnikami w Afryce, Azji, Oceanii i Ameryce Południowej i wymienić się wzajemnie pozdrowieniami.
Urozmaiceniem spotkania kongresowego był koncert Zespołu „Dzieci z Brodą”. Kongres zakończył się odmówieniem dziesiątki misyjnego różańca w intencji pokoju i solidarności pomiędzy ludźmi na całym świecie i wypuszczeniem balonów w kolorach pięciu kontynentów z przesłaniem, aby Ewangelia dotarła do każdego zakątka świata.

Czytaj dalej