Archiwa tagu: msza polowa ościsłowo niemców

Msza Święta Polowa w Lesie Ościsłowskim 2016

PAMIĘCI TYCH, KTÓRZY DO NIEPODLEGŁEJ SZLI….

- Wszystkim Tym, którym w sercach nie wygasła miłość Ojczyzny –

W ostatnią sobotę kwietnia – Miesiąca Pamięci Narodowej – mieszkańców  okolicznych  miejscowości skupiła  Msza Polowa w Lesie Ościsłowskim, która już na trwałe wpisała się do kalendarza uroczystości patriotyczno – religijnych w intencji tutaj pomordowanych . Las Ościsłowski należy do największych cmentarzy z lat okupacji niemieckiej w Powiecie Ciechanowskim.
Po jednej stronie drogi spoczywają więźniowie polityczni, żołnierze AK zamordowani przez ciechanowskie Gestapo, wśród, których znaleźli się dwaj kapłani: ks. Jan Karwowski, proboszcz z Krasnego i ks. Stanisław Nowakowski – proboszcz parafii Węgrzynowo. Po drugiej stronie spoczywają zamordowani przez Niemców 20 II 1940 r. chorzy i niepełnosprawni mieszkańcy Ziemi Ciechanowskiej w wyniku przeprowadzonej przez hitlerowców zbrodniczej akcji pod kryptonimem „łaskawej śmierci”.

Przybyłych gości i mieszkańców przywitał gospodarz Burmistrz Miasta i Gminy Glinojeck Waldemar Godlewski i krótko przypomniał zgromadzonym historię tego miejsca.
Tradycyjnie program patriotyczno – religijny bogaty w treści związane z przypadającymi w tym roku okrągłymi rocznicami historycznymi pt. „ Pamięci tych, którzy do Niepodległej szli…” przygotowali uczniowie ZSO w Ościsłowie pod kierunkiem pań: B. Załuskiej, M. Witkowskiej i druhny K. Wachnik. Uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz naszej parafii – ks. Janusz Rumiński, zaś bardzo wzruszające kazanie wygłosił ks. senior Mieczysław Białowąż.
Wartę honorową zaciągnęli harcerze z drużyny „ Płomyki Nadziei” ZSO w Ościsłowie, którzy pięknie kontynuują wartości żołnierzy AK wypisane na szkolnym sztandarze BÓG< HONOR <OJCZYZNA< NAUKA. Obowiązkiem, zaś nauczycieli miejscowej szkoły noszącej od trzech lat zaszczytne imię Żołnierzy Armii Krajowej jest przekazywać krwawą historię Ościsłowskiego Lasu, naszej „Małej Ojczyzny”, co czynią zarówno słowem jak i przykładem.

W uroczystości zorganizowanej przez Burmistrza Glinojecka Waldemara Godlewskiego i panią radną i sołtys Ościsłowa B.Banasiak wzięli udział liczni goście m.in. poseł RP, starosta i wicestarosta Ciechanowa, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele: policji i wojska, straży pożarnej, nadleśnictwa, kombatantów, Związku Piłsudczyków RP Ciechanów, Stowarzyszenia Narodowy Ciechanów oraz poczty sztandarowe szkół: ZSO Ościsłowie i Gimnazjum w Glinojecku, Kombatantów i Straży Pożarnej z gminy Glinojeck. Po Mszy Świętej delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze na grobach pomordowanych. Całość uświetniła swą obecnością Orkiestra Straży Pożarnej z Glinojecka.

Wielkie podziękowanie należy się uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie i pomoc oraz sołectwu Ościsłowo i MGOK z Glinojecka za organizację i przygotowanie uroczystości.

Bożena Załuska