Archiwa tagu: uroczystości

Najświętszej Trójcy 2014

 1. Przeżywamy dziś uroczystość Najświętszej Trójcy. Kościół przypomina nam, że Bóg jest Jeden w Trzech Osobach, że nie jest On samotnikiem, lecz jest jednością Osób. Niech ta prawda zabrzmi zarówno w naszych sercach, jak i rodzinach, sprawiając, że nasze relacje będą choć trochę odwzorowaniem tych, które panują pomiędzy Osobami Trójcy Przenajświętszej.
 2. W tym tygodniu, w czwartek, przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, popularnie zwana świętem Bożego Ciała. Zachęcamy do udekorowania naszych okien, balkonów i domy, dając w ten sposób świadectwo naszej wiary. Ale zadbajmy również o czystość naszej duszy i o wzajemne pojednanie w rodzinach. Msza św. o godz. 9.00 i  Msza św. główna, po której nastąpi procesja z Najświętszym Sakramentem będzie o godz.11.00. Ołtarze na Boże Ciało przygotują wiosek 1 ołtarz mieszkańcy Sulerzyża od lasu do drogi na Ościsłowo 2 ołtarz druga część wioski, 3 ołtarz Rydzewo od p. Tarnowski do p. Lewickich, 4 ołtarz pozostała część wioski.
 3. W przyszłą niedzielę o godz. 12.00 będzie przeżywał swój jubileusz 50 lecia kapłaństwa ks. Mieczysław Białowąż. Zapraszam wszystkich na tę uroczystość.
 4. Dziękuję państwu Sokołowskim z Jastrzębia Zdroju za ofiarowanie do kościoła w Chotumiu Róż Papieskich. Bóg zapłać.
 5. Zachęcam do czytania nowego tygodnika Gość Niedzielny.

Czytaj dalej

fd69d058f8427da600ab0af316d79ec4

Zesłanie Ducha Świętego 2014

 1. Dzisiejszą uroczystością Zesłania Ducha Świętego, która przypada dokładnie w 50 dni po Zmartwychwstaniu, kończymy obchody okresu wielkanocnego. Liturgia tego dnia ukazuje nam różnorodne dary związane z obecnością Ducha Świętego w naszym życiu. Podstawowym jest dar pokoju i jedności w naszych rodzinach oraz dar pojednania. Zwróćmy na to uwagę w naszych wzajemnych relacjach zarówno z domownikami, jak i z tymi, z którymi się spotykamy w pracy, w szkole czy w innych miejscach. Dzisiejsza uroczystość to także dzień narodzin Kościoła, wspólnoty wierzących, dla których czas, w którym żyją, jest czasem budowania relacji miłości z Bogiem i ludźmi. Pamiętajmy zatem w naszej modlitwie o tych, z którymi tę wspólnotę parafialną, diecezjalną, ale też uniwersalną tworzymy.
 2. Dziś w naszej parafii odpust w Chotumiu. Zapraszam wszystkich na sumę odpustową na godz. 12.00, którą odprawi i kazanie wygłosi ks. Jarosław Korniak. 
 3. Dziś po Mszy św. zbieramy do puszek na potrzebujących na Bałkanach.
 4. Jutro, w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w Kościele w Polsce przypada święto Maryi Matki Kościoła. Serdecznie zachęcamy do udziału we Mszy św. tego dnia, która będzie o godz. 18.00.
 5. Jutro o godz. 19.00 spotkanie rady gospodarczej i duszpasterskiej
 6. Również w tym tygodniu, w czwartek, 12 czerwca, po raz drugi w kalendarzu kościelnym będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Ma być to dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu.
 7. Wdzięczny Bogu za dar 25 lat kapłaństwa pragnę zaprosić wszystkich Zacnych Parafian i Miłych Gości na uroczystą Mszę świętą dziękczynną, która zostanie odprawiona 15 czerwca o godz. 12.00 w Sulerzyżu. Po Mszy świętej zapraszam wszystkich na okolicznościowy piknik. 
 8. Nabożeństwo czerwcowe w Sulerzyżu o godz.18.00.
 9. Ołtarze na Boże Ciało przygotują wiosek 1 ołtarz mieszkańcy Sulerzyża od lasu do drogi na Ościsłowo 2 ołtarz druga część wioski, 3 ołtarz Rydzewo od p. Tarnowski do p. Lewickich, 4 ołtarz pozostała część wioski.
 10. Zachęcam do czytania nowego tygodnika Gość Niedzielny.

Czytaj dalej

Wniebowstąpienie Pańskie 2014

 1. Obchodzimy dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, która kończy 40-dniowy okres, gdy Pan Jezus po swoim Zmartwychwstaniu ukazywał się swoim uczniom. Jednak okres wielkanocny jeszcze trwa. Najbliższy tydzień będzie poświęcony przygotowaniom do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Prośmy o łaskę otwarcia serc naszych i naszych bliskich na przyjęcie tego daru i umiejętność właściwego wykorzystywania natchnień Ducha Świętego.
 2. Dziś w naszej ojczyźnie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Pamiętajmy o naszych najmłodszych, nie tylko obdarowując ich materialnie, lecz przede wszystkim prośmy o wszelkie łaski potrzebne ku temu, by wzrastały duchowo. W naszych modlitwach nie zapominajmy również o dzieciach opuszczonych, zmuszanych do niewolniczej pracy, wykorzystywanych czy głodnych, którym nie jest dane szczęśliwe przeżywanie dzieciństwa. Niech i one staną się przedmiotem naszej troski nie tylko duchowej. Możemy je wspomagać na różne sposoby, dlatego zachęcam, aby się tym zainteresować i podjąć np. adopcję na odległość.
 3. Dziś również przypada 1. niedziela czerwca, w którą od kilku lat w naszym kraju jest obchodzony Dzień Dziękczynienia. Dziś zbieramy ofiary do puszek na Świątynię Opatrzności.
 4. Rozpoczynamy miesiąc czerwiec, który tradycyjnie poświęcony jest czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nie zapomnijmy o uczestnictwie w nabożeństwach czerwcowych. Będzie ono odprawiona w naszym kościele codziennie o godz.18.00.
 5. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca, w pierwszy piątek spowiedź od godz. 16.30 dla bierzmowanych i świadków.
 6. W sobotę o godz. 11.00  młodzież z naszej parafii otrzyma sakrament bierzmowania. Zapraszam
 7. W następną niedzielę Zesłanie Ducha Świętego w naszej parafii odpust w Chotumiu. Zapraszam wszystkich na sumę odpustową na godz. 12.00.
 8. Ołtarze na Boże Ciało przygotują wiosek 1 ołtarz mieszkańcy Sulerzyża od lasu do drogi na Ościsłowo 2 ołtarz druga część wioski, 3 ołtarz Rydzewo od p. Tarnowski do p. Lewickich, 4 ołtarz pozostała część wioski.
 9. Zachęcam do czytania nowego tygodnika Gość Niedzielny.

Czytaj dalej

Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

 1. Dzisiejsza uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi zamyka obchód oktawy uroczystości Narodzenia Pańskiego. Jednak nie oznacza to końca okresu Bożego Narodzenia. Jeszcze przez dwa tygodnie teksty liturgiczne będą nam przypominały o tym wydarzeniu.
 2. Dziś również przypada Światowy Dzień Modlitw o Pokój.
 3. Nie zapominajmy nie tylko w naszym modlitwach o tej intencji, ale podejmujmy również konkretne działania ku temu, by przyczyniać się do rozwoju pokoju w naszych rodzinach, środowiskach pracy, wśród znajomych, gdyż prawdziwy pokój na ziemi rozpoczyna się od pokoju między nami.
 4. Rozpoczynamy nowy rok kalendarzowy pod okiem i opieką Maryi, która – jak przypomina nam dzisiejsza Ewangelia – zachowywała i rozważała wszystkie te sprawy w swoim sercu. Niech Jej postawa kształtuje także nasze życie, a Ona, najlepsza z matek, niech uczy nas odczytywania wszystkiego, co się nam przytrafia i w czym uczestniczymy z Bożej perspektywy.
 5. U progu tego nowego kalendarzowego roku jeszcze bardziej otwórzmy się na Bożą miłość, aby mogła napełnić nasze domy, nasze rodziny i stać się w nas źródłem życia Bożego, z którego będą czerpać inni. W ten sposób stwarzamy szansę spełnienia się naszych najlepszych życzeń, aby budując dom naszej rodziny, naszej wspólnoty parafialnej i naszej Ojczyzny, promieniować Bożym szczęściem, niezależnie od tego, co posiadamy i jaką drogą Pan Bóg nas prowadzi. Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok 2014 dla nas wszystkich, dla naszych rodzin, dla naszej wspólnoty parafialnej i dla naszej Ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym!

Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa

 1. Przeżywamy dziś kolejny dzień w oktawie uroczystości Narodzenie Pańskiego, zaś liturgia tym razem kieruje nasz wzrok na Świętą Rodzinę z Nazaretu. Ta Rodzina może być dla nas przykładem i wzorem, z którego mamy czerpać inspiracje do pokonywania codziennych trudności.
 2. Rozpoczynający się tydzień łączy stary i nowy rok. We wtorek, 31 grudnia, w ostatni dzień roku kalendarzowego zapraszamy na nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne. Będzie ono o godz. 17.00.
 3. W najbliższą środę przypadnie pierwszy dzień nowego roku. Będzie to zarazem Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Msze św. w naszym kościele 1 stycznia będą w porządku niedzielnym.
 4. Przeżyjmy te ostatnie dni starego i pierwsze dni nowego roku w atmosferze pokoju i radości ducha, rozważając jak Maryja w swoim sercu wielkie dzieła, w jakich już Pan Bóg pozwolił nam uczestniczyć, i prośmy, abyśmy zechcieli otworzyć się na to, czego Pan Bóg chce nam udzielić w tym nadchodzącym roku.
 5. W tym tygodniu wypada również pierwszy czwartek, pierwszy piątek miesiąca, spowiedź od godz. 16.30 – spotkanie do bierzmowania i pierwsza sobota miesiąca różaniec od godz. 16.30.
 6. Proszę bardzo dzieci, młodzież, dorosłych o przebranie się na orszak królewski na 6 stycznia na Święto Trzech Króli.
 7. Związek małżeński zamierzają zawrzeć: Grzegorz Wodyński z Rykaczewa i Justyna Bielska z Kanigówka zapowiedź druga, Krzysztof Piętka z Ujazdówka i Jolanta Sarnowska z Chotumia zapowiedź druga.
 8. Zachęcam do czytania nowego tygodnika Gość Niedzielny.
 9. Wizyta duszpasterska – kolęda
  Poniedziałek od godz. 9.00 – Rutki Borki i Bronisze
  Wtorek od godz. 9.00 – Wólka Rydzewska
  Czwartek od godz. 9.00 – Rydzewo od Wólki
  Piątek od godz. 9.00 – Rydzewo od p. Tarnowskich
  Sobota od godz. 9.00 – Chotum od p. Potyrałów
  Wtorek od godz. 9.00 – Chotum od p. Oleksińskich

Czytaj dalej