Archiwa tagu: szkoła

Konkurs Biblijny 2016

W czwartek 25. 02. 2016r. odbył się parafialny etap Konkursu Biblijnego dla uczniów SP i Gimnazjum. Wzięło w nim udział 20 uczniów ze szkoły podstawowej i 10 z gimnazjum, z Gumowa i Ościsłowa. Konkurs odbył się w szkole w Gumowie.
Tegorocznym tematem konkursu bliblijnego dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej była Ewangelia wg św. Marka. Natomiast gimnazjaliści przystępujący do konkursu wiedzy religijnej „Benedictus” dla uczniów gimnazjów diecezji płockiej musieli wykazać się znajomością Ksiąg: Rodzaju, Wyjścia, Liczb i Powtórzonego Prawa. Odpowiedzialnym za przeprowadzenie tego etapu był ks. proboszcz Janusz Rumiński.
Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytania testowe dotyczące ksiąg biblijnych będących tematem tegorocznych konkursów biblijnych. Zgodnie z regulaminem po dwie osoby z najlepszymi wynikami, z każdej grupy wiekowej przeszły do następnego dekanalnego etapu tego konkursu. Wyniki były następujące:
Szkoła podstawowa – Ewangelia wg św. Marka:
I miejsce – ex aequo Angelika Perczyńska – klasa 6 i Maciej Zmysłowski – klasa 4 – Szkoła Podstawowa w Ościsłowie
Gimnazjum – Bohaterowie biblijni w Księgach: Rodzaju, Wyjścia, Liczb i Powtórzonego Prawa:
I miejsce – Julia Szeluga – klasa II
II miejsce – Dawid Pokojski – klasa III – Obydwoje z Gimnazjum im. Żołnierzy AK w Ościsłowie.
Uczniów do konkursu przygotowywali katecheci uczący w/w szkołach. Wszystkim uczestnikom biorącym udział należą się wielkie słowa uznania za duży wkład pracy i sumienność, zaś zwycięzcom wielkie brawa za godne reprezentowanie szkoły na zewnątrz.
Etap dekanalny odbył się 2 marca w Ciechanowie.
Zwycięzcy pierwszego etapu ze szkół podstawowych spotkali się w parafii św. Piotra, zaś gimnazjaliści w parafii MB Fatimskiej w Ciechanowie. W konkursie brało udział 21 uczniów.
Uczniowie pisali test przygotowany przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku . Odpowiedzialnym za przeprowadzenie tego etapu konkursu był ks. dziekan Eugeniusz Graczyk .Zgodnie z regulaminem po dwie najlepsze osoby z każdej grupy wiekowej przeszły do ostatniego – diecezjalnego etapu. Naszą parafię w dekanacie Ciechanów- Zachód reprezentowało czworo uczniów ze szkoły w Ościsłowie, którzy uzyskali następujące wyniki:
Szkoła podstawowa :
III miejsce – Maciej Zmysłowski – klasa 4
IV miejsce – Angelika Perczyńska – klasa 6
Gimnazjum:
II miejsce – Dawid Pokojski – klasa III
III miejsce – Julia Szeluga – klasa II
Dawid Pokojski zakwalifikował się więc do ostatniego etapu i będzie reprezentował naszą szkołę, parafię i dekanat w diecezji. Jak pokazują wyniki wszyscy byli dobrze przygotowani i zajęli wysokie miejsca . Na ten etap uczniów przygotowała p. B. Załuska. Należy im się podziękowanie, uznanie i wielkie brawa za godne reprezentowanie szkoły i parafii . Dawidowi życzymy wytrwałości i zapału do dalszej wzmożonej nauki oraz sukcesów na ostatnim etapie, który odbędzie się 20 maja br. w Gimnazjum w Gumowie.

IMG_3575

Spotkanie z misjonarką s. Teodorą Grudzińską 19 IX 2014

„Iść małym krokiem, nie przeszkadza dojść do celu”- przysłowie plemienia Baka

 W dniu 19 września 2014r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z misjonarką s. Teodorą Grudzińską, pracującą w Kamerunie.

Siostra opowiadała o swojej pracy wśród plemion afrykańskich m. in. BAKA (Pigmeje), KAKO, BORORO (muzułmanie) i innych. Pokazując slajdy i krótkie filmy przedstawiła sytuację społeczną oraz problemy jakie je dotykają m. in. ubóstwo, choroby, niedożywienie, brak wody pitnej i opieki medycznej. Zobaczyliśmy jak wygląda system szkolnictwa w Kamerunie i w jakich warunkach uczą się dzieci (jeżeli tylko mogą chodzić do szkoły, bo niewielu na to stać). Na jednym z filmów widzieliśmy grupę dzieci, które z radością dziękowały swoim „rodzicom” z Polski, za to, że w ramach programu Adopcja Serca wspierają je, aby mogły uczyć się w  szkole i korzystać z dożywiania. Mimo, że nie brakuje im problemów i trosk są radosne i pełne nadziei wiedząc, że gdzieś daleko są ludzie, którym ich los nie jest obojętny.

Mogliśmy też zobaczyć jak rośnie papaja, kakao oraz maniok i w jaki sposób przyrządza się z niego różne potrawy.

To, co siostra robi w Kamerunie już od 28 lat świadczy o tym, jak bardzo bliscy są jej ludzie, którzy tam żyją, zwłaszcza dzieci, jak z miłością i troską pochyla się nad każdym potrzebującym zwłaszcza teraz, gdy do przychodni w Ndélélé przybyło wielu uciekinierów z sąsiedniego kraju, w którym toczy się wojna.

Na zakończenie spotkania s. Teodora poprosiła nas wszystkich o modlitwę – jedno Zdrowaś Maryjo za misjonarzy, aby Bóg udzielał im sił i zdrowia do świadczenia o Bogu wśród ludzi, do których ich posłał.

Myślę, że dzięki spotkaniu z s. Teodorą staliśmy się bogatsi o nowe doświadczenia i przemyślenia, że to co usłyszeliśmy i zobaczyliśmy pomoże nam docenić jak sami wiele mamy: kochających rodziców, piękną szkołę i możliwość nauki.

Pamiętajmy, że nasze zaangażowanie w dzieło misyjne przez modlitwę, materialne ofiary i podejmowane działania mogą sprawić, że dla wielu małych Afrykańczyków każdy następny dzień będzie lepszy.

Czytaj dalej

007

Liturgiczne rozpoczęcie roku szkolnego

W dniu 7 września (niedziela), dzieci i młodzież naszej parafii uczestniczyła we Mszy Świętej z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
Msze zostały odprawione w Sulerzyżu i Chotumiu i miały uroczysty charakter. Pierwszoklasiści przynieśli swoje tornistry i plecaki szkolne, a w nich podręczniki, zeszyty i przybory szkolne. Ksiądz proboszcz dokonał poświęcenia tych akcesoriów i życzył dzieciom, młodzieży, nauczycielom oraz ich rodzicom, by nowy rok szkolny był dla każdego możliwością pełnej realizacji obranych celów: dzieciom – pilności w nauce i posłuszeństwa, młodzieży – nie lekceważenia obowiązków szkolnych, nauczycielom – rzetelnego przekazywania wiedzy, cierpliwości w pokonywaniu trudów dnia codziennego oraz radości z sukcesów, rodzicom, by czuwali nad swymi dziećmi i sumiennie podchodzili do problemów wychowania swoich pociech.
Życzę wszystkim dobrego zdrowia. Zapraszam do galerii zdjęć z tej uroczystości.

Proboszcz

Czytaj dalej