Archiwa tagu: święty

Podwyższenie Krzyża Świętego 2014

  1. Czerwony kolor szat liturgicznych wskazuje nam, obchód święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to jedno ze świąt, które swoją rangą przewyższają niedziele w ciągu roku i są obchodzone również wtedy, gdy wypadają w niedzielę. Są to święta, podczas których wspominamy szczególnie ważne wydarzenia z naszej historii zbawienia. Podobnie jest z dzisiejszym świętem. Zostało ono ustanowione na pamiątkę odnalezienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę, matkę cesarza Konstantyna, który przed bitwą z Maksencjuszem na moście Muliwijskim, nieopodal murów Wiecznego Miasta ujrzał wtedy płonący krzyż i napis: „W tym znaku zwyciężysz”. Nazajutrz na jego rozkaz na tarczach żołnierzy zostały wymalowane krzyże. I wkrótce okazało się, że symbol śmierci stał się symbolem zwycięstwa, bo Konstantyn pokonał Maksencjusza. W 313 roku cesarz ogłosił edykt wolnościowy, kładący kres prześladowaniom religijnym, a krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa.
  2. Dziś siostra Teodora daje swoje świadectwo z misji i zbiera ofiary na potrzeby misji.
  3. 15 września obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.
  4. Dziś rozpoczyna się Tydzień Wychowania. Pamiętajmy o tej inicjatywie w naszych modlitwach, postarajmy się szczególnie w tym tygodniu znaleźć dodatkowy czas dla naszych dzieci, porozmawiać na temat tego, czego się ostatnio uczyły, co ich szczególnie zainteresowało lub zaniepokoiło, czego od nas oczekują. Nie żałujmy czasu na wychowanie naszych dzieci, gdyż to właśnie jest najważniejszą inwestycją nie tylko w ich rozwój, ale także w rozwój całego społeczeństwa
  5. 18 września, w czwartek, przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Święto to wpisuje się w obchody Tygodnia Wychowania i ukazuje nam postać młodzieńca zdecydowanego, który dążąc ku wyznaczonym sobie ideałom świętości życia, nie uległ niewłaściwym wpływom środowiska, w którym się obracał. Msza św. dla dzieci i młodzieży o godz. 18.00.
  6. Dziękuję za ofiary na potrzeby kościoła Dariuszowi Niszczota z Ościsłowa 100, i ofiara anonimowa 100zł. Bóg zapłać
  7. Proszę o wpłacanie na prenumeratę Rycerza Niepokalanej.
  8. Związek małżeński zamierzają zawrzeć Piotr Petrykowski z Ciechanowa i Izabela Cendrowska z Ciechanowa. Zapowiedź pierwsza.
  9. Zachęcam do czytania nowego tygodnika Gość Niedzielny oraz Rycerz Niepokalanej.

Czytaj dalej