Archiwa tagu: Ościsłowo

DSC_1253

Rostkowo 2015

„ Błogosławieni miłosierni,
albowiem oni miłosierdzia dostąpią.” – Mt, 5,7

W słoneczne sobotnie przedpołudnie 19. 09. 2015 roku 72 – osobowa grupa uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z: Chotumia, Ościsłowa i Gumowa pod opieką pań katechetek i nauczycieli wzięła udział w XXXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce do Rostkowa, do patrona dzieci i młodzieży św. Stanisława Kostki. Wyruszyliśmy radośni, rozmodleni i z naszymi intencjami w sercach, aby przedstawić je Bogu przez wstawiennictwo Stasia Kostki.
Tegoroczna pielgrzymka pod hasłem „ Błogosławieni miłosierni” skupiła w Rostkowie kilkaset dzieci i młodzieży z diecezji płockiej i gości z sąsiednich diecezji. Była dla nas dobrym przygotowaniem do peregrynacji Obrazu Matki Bożej, która czeka nas w październiku.
Eucharystii przewodniczył J.E. Piotr Libera Biskup Płocki. Bardzo ciekawą homilię o rozpoznaniu u młodego człowieka życiowej drogi powołania na przykładzie bajki o wędrówce „wesołej drużyny” wygłosił ks. Andrzej Janicki.
Wielkim wydarzeniem była też obecność symboli Światowych Dni Młodzieży Krzyża i Ikony Matki Bożej, których Rostkowo było końcową stacją w naszej diecezji . Toteż niezwykłym przeżyciem było dotknięcie tego Krzyża, który po Eucharystii podczas programu ewangelizacyjnego „ odbywał pielgrzymkę po placu celebry niesiony rękami setek dzieci i młodzieży”. W czasie Mszy św. Ks. Biskup pobłogosławił zgromadzonych relikwiami świętego Patrona i prosił, aby pamiętali o obecności Boga w ich życiu i Jego wielkim miłosierdziu.
Ta pielgrzymka i jej wzruszająca atmosfera była wspaniałym doświadczeniem duchowym i na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci .
Wróciliśmy radośni i szczęśliwi. Pogoda była wspaniała. Do zobaczenia za rok.

Bożena Załuska

Czytaj dalej

Kol. Mis. 1

Kolędnicy Misyjni 2014

Po raz kolejny na misyjnym szlaku

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym się dzieli.”                                               

                                                                                                                          Jan Paweł II

W tym roku po raz kolejny Ognisko Misyjne działające przy Szkole Podstawowej im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Gumowie włączyło się w misyjne kolędowanie. Wzięły w nim udział dwie grupy kolędników. W dniu 27 grudnia 2014r. dzieci pod opieką p. Grażyny Kowalskiej i p. Bogumiły Bielskiej wyruszyły z misyjną kolędą do mieszkańców wsi Ościsłowo, aby dzielić się wiarą i wspierać swoich rówieśników z Indii. Przyjmowano nas bardzo serdecznie, obdarowywano słodyczami, owocami i składano do skarbonki ofiary. Domownicy wspólnie z nami śpiewali kolędy i nie ukrywali wzruszenia. Choć w kilku domach nie zastaliśmy mieszkańców, to jednak z zapałem szliśmy dalej. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nas do swoich domów, częstowali gorącą herbatą i ciastem, a państwu Jabłońskim za przygotowany dla kolędników pyszny obiad. Pomimo zmęczenia wszyscy odczuwaliśmy radość, że możemy choć trochę poczuć się jak prawdziwi misjonarze, pokonywać trudy, by nieść radosną nowinę o narodzeniu Zbawiciela i pomóc dzieciom z Indii.

Czytaj dalej

33b22f58106c90067b18a87a010888ab

Jasełka w szkole w Ościsłowie 2013

Nie można sobie wyobrazić Świąt Bożego Narodzenia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Ościsłowie bez jasełek odgrywanych przez młodych aktorów, uczniów szkół. Tegoroczne przedstawienie było wyjątkowe także dzięki niezwykłemu gościowi, który znalazł się po stronie widowni. Swoją obecnością zaszczycił nas Jego Eminencja Biskup Roman Marcinkowski.

Jasełka pt. „Bóg się rodzi” przygotowane zostały pod kierunkiem Pani katechetki B. Załuskiej, I. Rogalskiej, A. Radziejewicz i K. Wachnik. W klimat Świąt w szczególny sposób wprowadzała snująca się melodia kolęd śpiewanych przez dzieci przy akompaniamencie Pani M. Witkowskiej. Oprawą techniczną wydarzenia zajmował się Pan S. Rogalski.

Czytaj dalej

8fcbfbd478d0918709a89acf6e8e56a5

Polowa Msza Święta w Lesie Ościsłowskim

Dnia 24.09.2011 w Lesie Ościsłowskim po raz drugi w tym roku została odprawiona uroczysta polowa Msza Święta w intencji spoczywających tu ofiar hitlerowskiego mordu z okresu II wojny światowej. Na koniec został poświęcony odnowiony krzyż- pomnik znajdujący się przy głównej trasie, symbol męczeństwa i pamięci tego miejsca.
Uroczystość odbyła się tuż przed obchodzonym 27 września Dniem Podziemnego Państwa Polskiego, naszym świętem państwowym ustanowionym przez Sejm RP w 1998 r. Eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz naszej parafii Janusz Rumiński, zaś wzruszające kazanie wygłosił ksiądz senior Mieczysław Białowąż zamieszkały w Ościsłowie.
Spotkanie modlitewne rozpoczęło się wykonaniem hymnu przez Orkiestrę Strażacką z Glinojecka, po czym uczniowie ZSO z Ościsłowa pod kierunkiem pań: B. Załuskiej i M. Kurnikowskiej przedstawili program patriotyczny zakończony apelem poległych, który zgromadzonym przypomniał, że:

„Ojczyzna to pamięć i groby, a naród tracąc pamięć, traci życie”

Czytaj dalej

Msza św. w lesie ościsłowskim

W ostatnią sobotę kwietnia – miesiąca pamięci narodowej w pobliskim Lesie Ościsłowskim po 30 latach została odprawiona Eucharystia w intencji ofiar pomordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Znajdujący się tu cmentarz wojenny należy zaliczyć do największych na Ziemi Ciechanowskiej. Po jednej stronie drogi spoczywają więźniowie polityczni, żołnierze AK zamordowani przez ciechanowskie Gestapo, wśród, których znaleźli się dwaj kapłani: ks. Jan Karwowski, proboszcz z Krasnego i ks. Stanisław Nowakowski- proboszcz parafii Węgrzynowo. Po drugiej stronie spoczywają zamordowani przez Niemców dnia 20.II.1940 r. chorzy i niepełnosprawni mieszkańcy Ziemi Ciechanowskiej w wyniku przeprowadzonej przez hitlerowców zbrodniczej akcji pod kryptonimem „łaskawej śmierci”.

Uroczystość miała miejsce w Wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, przeddzień beatyfikacji Jana Pawła II i rozpoczęła się odegraniem hymnu narodowego przez orkiestrę z Glinojecka, następnie licznie przybyłych mieszkańców i gości przywitał pan W. Godlewski, burmistrz Glinojecka. Tragiczną historię tego miejsca przybliżył zebranym program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum w Ościsłowie pod kierunkiem pań: B.Załuskiej i M. Kurnikowskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył dziekan dekanatu Ciechanów – Zachód ks. E .Graczyk, zaś bardzo wzruszające kazanie wygłosił nasz ks. Senior M. Białowąż.

W uroczystości zorganizowanej przez Burmistrza Glinojecka i panią sołtys Ościsłowa . B.Banasiak wzięli udział liczni goście m.in. posłowie, starosta i wicestarosta Ciechanowa, radni powiatowi, przedstawiciele policji, straży pożarnej ,nadleśnictwa, poczty sztandarowe i warty zaciągnięte m.in. przez członków Związku Strzeleckiego. Po mszy Świętej delegacje złożyły wieńce na grobach pomordowanych. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na ognisko i wojskową grochówkę.

Bożena Załuska

P1080194

Poświęcenie remizy i Domu Kultury w Ościsłowie

W niedzielę 13 czerwca 2010 roku, odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionej Remizy Strażackiej w Ościsłowie oraz Domu Kultury w Ościsłowie.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 1200 w kościele parafialnym w Sulerzyżu, Mszą świętą, którą w intencji Strażaków celebrował Ksiądz Proboszcz Janusz Rumiński.
Oprawę muzyczną Mszy św. wykonała Orkiestra OSP z Glinojecka pod kier. Witolda Nowakowskiego.

Podczas Mszy św., Ksiądz Proboszcz w homilii przedstawił historię OSP w Ościsłowie. Podkreślił męstwo i ofiarność Strażaków w ratowaniu życia i mienia mieszkańców okolicznych wiosek. Życzył Strażakom opieki i błogosławieństwa Bożego na dalsze lata w trudnej służbie społeczeństwu. Serdecznie podziękował Strażakom za udział we Mszy św. i Orkiestrze OSP z Glinojecka, za uroczystą oprawę muzyczną.

Po Mszy św. odbyło się poświęcenie Remizy Strażackiej w Ościsłowie, którego dokonał Proboszcz Parafii Sulerzyż Ks. Janusz Rumiński.

Czytaj dalej