Archiwa tagu: misje

XXIX Niedziela Zwykła 2016

 1. Pan Jezus w Ewangelii przypomina o tym, że powinniśmy wytrwale się modlić; że nasza modlitwa winna być ufna, żarliwa, pokorna, szczera, cierpliwa i wytrwała. Wierność modlitwie różańcowej − przesuwaniu paciorków i powtarzaniu tych samych zdań może nam dopomóc, by nasza modlitwa charakteryzowała się wymienionymi przymiotnikami, bo „modlitwa różańcowa – jak przed laty powiadał Prymas Polski kard. August Hlond – jest modlitwą potężną” i że „każdy Polak powinien odmawiać różaniec”, bo „tą bronią pokonamy zło”.
 2. Dzisiaj powracamy pamięcią do pamiętnych wydarzeń sprzed 38 lat, gdy nasz Rodak, dziś już nasz Święty orędownik w niebie, Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jana Pawła II. Pragniemy wciąż na nowo odczytywać i rozważać dzieło życia oraz nauczanie papieża Polaka.
 3. Dzisiaj jest liczenie wiernych i przystępujących do Komunii św. Proszę wychodzić z kościoła tak by można wszystkich policzyć.
 4. W sobotę, 22 października Kościół w liturgii wspomina Świętego Jana Pawła II. Jest to rocznica inauguracji jego pontyfikatu, podczas której padły słowa zachęty do odwagi i otwarcia drzwi Chrystusowi.
 5. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Światowy Dzień Misyjny i rozpoczniemy Tydzień Misyjny. W tym dniu naszą modlitwą, a także materialną ofiarą będziemy chcieli wspomóc tych, którzy angażują się w dzieło misyjne Kościoła – misjonarki i misjonarzy świeckich i duchownych oraz ich działalność. Szczególnie będziemy modlić się za ś. Teodorę. Po Mszach będziemy zbierać ofiary na misje.
 6. W przyszłą niedzielę mieszkańcy Bud Rumockich przejmują obraz Matki Bożej.
 7. Proszę wpłacać na prenumeratę Rycerza Niepokalanej.
 8. Przyjmuję na wypominki za naszych zmarłych na następny rok, a także na Msze święte.
 9. W ubiegłym tygodniu w Chotumiu została odnowiona podłoga, a w ostatnim tygodniu zostało odnowione tabernakulum i zostały zrobione nowe meble do zakrystii.
 10. Na potrzeby parafii wpłynęła ofiara anonimowa 100zł, za ofiarę Bóg zapłać.
 11. Dziękuję państwu Wilczkom z Modełki za odnowienie tabernakulum w Chotumiu
 12. Wszystkim solenizantom i jubilatom składam serdeczne życzenia.

Czytaj dalej

Niedziela Misyjna 3

Niedziela Misyjna 2014

„Z Ewangelią do narodów” to hasło obchodzonej w tym roku Niedzieli Misyjnej. Ma ono przypominać ochrzczonym o misji głoszenia Ewangelii rozpoczętej przez apostołów, do której  wszyscy jesteśmy powołani. W sposób szczególny wypełniają ją misjonarze, którzy  niestrudzenie głoszą Ewangelię na wszystkich kontynentach.

Pamiętają o tym również uczniowie z ogniska misyjnego ze Szkoły Podstawowej im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Gumowie, którzy w Niedzielę Misyjną przygotowali oprawę liturgii Mszy Świętej. Tego dnia wraz całym Kościołem modlili się za misjonarzy i misjonarki, szczególnie za pochodzącą z naszej parafii s. Teodorę pracującą w Kamerunie oraz  za swoich rówieśników z krajów misyjnych. W procesji z darami, przebrani za przedstawicieli różnych kontynentów,  przynieśli do ołtarza symboliczne dary, które wyrażały troskę i zaangażowanie w misyjne dzieło Kościoła.

Po zakończonej Eucharystii członkowie ogniska misyjnego sprzedawali kalendarze misyjne. Dochód uzyskany ze sprzedaży został przekazany na pomoc dziewięcioletniemu Ernestowi Lawi z Kongo, którego dzieci od pięciu lat wspierają w ramach programu „Adopcja Serca”.

Czytaj dalej

XXIX Niedziela Zwykła 2014

 1. Przypadająca dziś 29. niedziela w ciągu roku jest zarazem Niedzielą Misyjną, rozpoczynającą Tydzień Misyjny. Przeżywamy go co roku, począwszy właśnie od trzeciej niedzieli miesiąca października. Zatem w naszych modlitwach w tym tygodniu w sposób szczególny pamiętajmy o misjonarzach duchownych i świeckich, którzy, zostawiwszy swoje domy i swoich bliskich, udali się do dalszych i bliższych krajów, by dawać świadectwo o miłości Chrystusa do każdego człowieka. Pamiętajmy szczególnie w naszych modlitwach o Siostrze Teodorze. Przy wyjściu z kościoła będzie można kupić kalendarz ścienny cena 10zł i mały kalendarzyk cena 2zł. Pieniądze, ze sprzedaży kalendarzy przeznaczone są na misje.
 2. Dziś liczenie wiernych uczęszczających na niedzielną Eucharystię i przyjmujących Komunię św.
 3. We wtorek, 22 października, wspomnienie św. Jana Pawła II, polećmy wszystkie nasze sprawy przez jego wstawiennictwo dobremu Bogu.
 4. Pomoc Kościołom w Potrzebie ogłasza zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bezpłatnie: komputery, monitory, klawiatury, telewizory, radia, dekodery, telefony, pralki, lodówki, pralki, kable, baterie, akumulatory. Samochód przyjedzie odebrać sprzęt 30 października (czwartek) o godz. 10.00 na parkingu przy kościele. W ten sposób możemy pomóc ludziom w potrzebie na całym świecie szczególnie w Afryce np. przez budowę studni.
 5. W naszej parafii jest rodzina Piotr i Justyna Zbirowscy mieszkający na Wólce Rydzewskiej, która potrzebuje pomocy materialnej. Pani Justyna jest chora na nowotwór, mają trójkę małych dzieci. Jako wspólnota parafialna powinniśmy im pomóc dlatego w następną niedzielę odbędzie się zbiórka do puszek dla tej rodziny.
 6. Proszę o porządek i segregację śmieci na cmentarzu.
 7. Przyjmuję na przypominki za naszych zmarłych, za których będziemy modlić się od 1 listopada przez cały rok. Pamiętajmy o naszych najbliższych, którzy potrzebują modlitwy.
 8. W tym tygodniu na potrzeby parafii wpłynęły ofiary od p. Wilczek z Modełki 200zł. oraz ofiara anonimowa 100zł. Za ofiary Bóg zapłać.
 9. Zachęcam do czytania nowego tygodnika Gość Niedzielny, są Kalendarze Rolników 24zł.

Czytaj dalej

XXIX niedziela zwykła 2013

 1. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele jest poświęcona sprawie misji. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Prosimy Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Boga nie poznały. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, różnobarwny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów dotknięta światłem Ewangelii.
 2. Dziś liczenie wiernych uczęszczających do kościoła i przyjmujących Komunię świętą.
 3. We wtorek 22 października wspomnienie błogosławionego Jana Pawła II.
 4. Przed nami kolejny różańcowy tydzień. Nie lekceważmy tego daru Bożej opatrzności. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Jako chrześcijanie nie walczymy mieczem. „Kto mieczem wojuje, od miecza ginie”! Naszym orężem jest różaniec, w myśl zawołania: „Zło dobrem zwyciężaj”! Codziennie w naszym kościele o godzinie 16.30 gromadzimy się na nabożeństwie różańcowycm, a po nim Eucharystia. Wszystkich Parafian zapraszam na tę modlitwę zgromadzonego wokół Maryi Kościoła
 5. Przyjmuję na wypominki roczne za naszych zmarłych. Pamiętajmy o naszych bliskich zmarłych rodzicach, mężu, żonie dzieciach, braciach w modlitwie, gdyż może oni potrzebują naszej pomocy. Przez modlitwę my wyrażamy naszą pamięć i wdzięczność naszym bliskim zmarłym
 6. Proszę o porządek i segregację śmieci na cmentarzu.
 7. Zachęcam do czytania nowego tygodnika Gość Niedzielny.

Czytaj dalej

Uroczystość Objawienia Pańskiego

 1. Uroczystość Objawienia Pańskiego, u nas tradycyjnie nazywaną świętem Trzech Króli, obchodzimy w Kościele już od IV wieku. Przypomina nam ona, że Syn Boży, posłany przez Ojca na świat, objawił się ludziom jako Zbawiciel całego stworzenia. Hołd, jaki składają Mu Mędrcy ze Wschodu, jest znakiem, że i poganie zostali powołani do wiary. W serce każdego wierzącego ten liturgiczny obchód przynosi prawdziwy pokój, ponieważ podkreśla pojednanie z Bogiem i wzywa do pojednania z braćmi. Zatem to kolejna, wyjątkowa okazja do przyjrzenia się własnej komunii z Bogiem i innymi, do przypomnienia sobie naszego chrześcijańskiego obowiązku, iż solą autentycznej wiary mamy pociągać innych ku Bogu.
 2. Dziś przypada Misyjny Dzień Dzieci. Szczególną modlitwą otaczamy misjonarzy i misjonarki, modlimy się o liczne i święte powołania kapłańskie i misyjne, może także z naszej Parafii(!), aby Dobra Nowina o zbawieniu przyniesiona przez Pana Jezusa – Wcielone Słowo Boże – skutecznie dotarła na wszystkie krańce świata, do wszystkich narodów i wszystkich ludzi spragnionych i poszukujących Boga. Zebrane dzisiaj ofiary są przeznaczone na Krajowy Fundusz Misyjny. Zadbajmy, aby przy tej okazji nasze dzieci poczuły się do obowiązku niesienia pomocy rówieśnikom przez modlitwę i wsparcie materialne. Niech również one staną się misjonarzami miłości i pokoju także wśród najbliższych: w rodzinie i w gronie kolegów, koleżanek.
 3. W kolejną niedzielę, 13 stycznia, przypada święto Chrztu Pańskiego.
 4. Dziękuję za wywiezienie śmieci z cmentarza p. Januszowi Dymczykowi i Marcinowi Kownackiemu.
 5. Zachęcam do czytania nowego tygodnika Gość Niedzielny, Małego Gościa Niedzielnego.
 6. Plan kolędy:
  Poniedziałek od godz. 9.00 Gumowo od szkoły
  Wtorek od godz. 15.00 Gumowo kolonia
  Środa od godz. 15.00 Kanigówek
  Czwartek od godz. 15.00 Rumoka wieś
  Piątek od godz. 9.00 Gumowo od p. Brzozów
  Sobota od godz. 9.00 Rumoka kolonia
  Poniedziałek od godz. 9.00 Ościsłowo wieś

Czytaj dalej

OLYMPUS-DIGITAL-CAMERA

Niedziela Misyjna 2011

„Idźcie i głoście” to hasło obchodzonej w tym roku Niedzieli Misyjnej. Przypomina ono wszystkim ochrzczonym o tym, że Ewangelia jest darem, którym należy się dzielić i przekazywać innym. Bardzo dobrze wiedzą o tym dzieci z Ogniska Misyjnego działającego od 10 lat w Szkole Podstawowej w Gumowie. W Niedzielę Misyjną w kościele w Sulerzyżu członkowie ogniska przygotowali oprawę Mszy Świętej, a w procesji z darami, przebrani za przedstawicieli różnych kontynentów przynieśli symboliczne dary.

Przed Mszą Świętą zaprezentowali inscenizację, w której opowiedzieli o swojej działalności w Ognisku Misyjnym i przedstawili w skrócie problemy, z jakimi borykają się ich rówieśnicy na wszystkich kontynentach. Na zakończenie prezentując Tydzień Misyjny zaprosili do wspólnej modlitwy, zachęcili do ofiary i dawania świadectwa.

Czytaj dalej

XXX niedziela zwykła 2011

 1. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele poświęcona jest sprawie misji. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Prosimy Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Boga nie poznały. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, różnobarwny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów dotknięta światłem Ewangelii. Nasze ofiary na misje dla s. Teodory to 1940zł.
 2. W przyszłą niedzielę w kalendarzu liturgicznym przypada uroczysta rocznica poświęcenia własnego kościoła dla wszystkich świątyń, poza katedrami, których data poświęcenia nie jest znana.
 3. W ubiegłą niedzielę było liczenie wiernych. Było nas w kościele 463 osoby, a przyjmujących Komunię 174 osoby.
 4. Przyjmuję już na wypominki, w których będziemy się modlić za bliskich nam zmarłych od 1 listopada przez cały rok. Pamiętajmy o bliskich naszych zmarłych, którzy przebywają w czyśćcu i potrzebują naszej modlitwy. Niech modlitwa wypominkowa w każdą niedzielę przyczyni się, by kara w czyśćcu była krótsza.
 5. Zachęcam do czytania nowego tygodnika Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny. Proszę też składać ofiarę na prenumeratę Rycerza Niepokalanej na następny rok.

Czytaj dalej