Archiwa tagu: jasełka

IMG_2884

Boże Narodzenia 2016

1 „Dziś narodził się nam Zbawiciel”. Przyszedł po to, aby przywrócić naszą więź z Panem Bogiem. Ta dobra nowina przynosi radość ludziom wszystkich czasów. Dodaje otuchy i wlewa nadzieję także w nasze serca, w czasie, kiedy tak wielu ludzi pogrążonych jest w nocy beznadziejności, zwątpienia i lęku o przyszłość. Pełni wiary i radości świętujemy więc ten szczególny czas Bożego nawiedzenia. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą naszą, nieraz trudną, codzienność.
2. Dziś jeszcze Msze Święte o godz. 10.30 w Chotumiu i 12.00 w Sulerzyżu. Jutro drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, porządek Mszy niedzielny. O godz. 8.45 jasełka na które zapraszam. W liturgii Kościół czci św. Szczepana, pierwszego męczennika, który przypomina, że prawda o Zbawicielu warta jest każdej, nawet największej ofiary. Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości.
3. Oktawę Narodzenia Pańskiego ubogacają przypadające w najbliższych dniach kolejne święta. We wtorek, 27 grudnia, wspominamy św. Jana Apostoła, największego teologa wśród Ewangelistów. W środę, 28 grudnia, wspominamy św. Młodzianków, męczenników. Tradycyjnie jest to także dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych. Tego dnia na świąteczną Eucharystię zapraszam szczególnie rodziców z małymi dziećmi – zostanie im udzielone specjalne błogosławieństwo. W piątek, 30 grudnia, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, będziemy obchodzili święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Kierując myśli ku Świętej Rodzinie, powierzymy Jej nasze rodziny – niech będą Bogiem silne i promieniujące wiarą.
4. W środę 28 grudnia o godz. 17.30 spotkanie modlitewne nowej wspólnoty ewangelizacyjne. Zapraszam bardzo serdecznie.
5. Jeszcze w tym tygodniu – w sobotę – zakończymy rok kalendarzowy 2016. Był on brzemienny w wydarzenia na gruncie Kościoła powszechnego, w naszej Ojczyźnie i w naszych rodzinach. Przeżywaliśmy nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, radowaliśmy się 1050. rocznicą chrztu Polski, gościliśmy młodą cząstkę Kościoła powszechnego podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i wyjątkowego gościa – Ojca Świętego Franciszka. Mamy za co dziękować, ale mamy również za co przepraszać i prosić Bożą Opatrzność o opiekę na naszą niepewną przyszłość, dlatego bardzo serdecznie zapraszam na Eucharystię i specjalne nabożeństwo o godz. 17.00.
6. We wtorek 27 grudnia w naszej parafii rozpoczną się odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Pragnę odwiedzić naszych Parafian, aby zanieść do ich domów i rodzin Boże błogosławieństwo. Będzie to przede wszystkim wizyta duszpasterska, podczas której zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy, do zastanowienia się nad naszymi praktykami religijnymi. Kolęda ma także służyć lepszemu wzajemnemu poznaniu się, zbliżeniu duszpasterza do powierzonych jego trosce parafian i odwrotnie. Niech to będzie okazja do rozmowy o radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o wspólnych sprawach naszej wspólnoty parafialnej. Składane przy tej okazji ofiary zostaną przeznaczone na potrzeby naszej parafii.
Porządek kolędy:
Wtorek 27 grudnia od godz. 9.00 – Wólka Rydzewska
Środa 28 grudnia od godz. 9.00 – Rydzewo od p. Kińskich
Czwartek 29 grudnia od 9.00 – Rydzewo od p. Tarnowskich
Piątek 30 grudnia od 9.00 – Chotum od p. Potyrałów
Sobota 31 grudnia od 9.00 – Chotum od p. Oleksińskich
Poniedziałek 2 stycznia od godz. 15.00 – Baraki Chotumskie
6. Dziękuję mieszkańcom wioski Rydzewo za dekoracje kościoła na święta.
7. Wszystkim solenizantom i jubilatom składam serdeczne życzenia.

Czytaj dalej

139

IV Niedziela Adwentu 2014

  1. Dziś – czwarta niedziela Adwentu, która, ukazując nam w Ewangelii scenę zwiastowania, zapowiada zbliżającą się szybkimi krokami uroczystość narodzenia Zbawiciela świata. Wdzięczni Bogu za Jego miłość objawioną nam w tych wydarzeniach, przygotujmy nasze serca, domy i rodziny na nadchodzące święta.
  2. Dziś drużyna harcerska „Płomyki nadziei” pragną przekazać naszej społeczności parafialnej Betlejemskie Światełko Pokoju. Dlatego proszę każdą rodzinę o to by zapalić świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom lub lampiony i zanieść światełko do swoich domów.
  3. W środę – ostatnie „roraty” rano o godz. 9.00. Nie będzie Mszy Świętej wieczornej.
  4. W środę wieczorem zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Zachęcamy do godnego przeżycia wigilii i całych świąt Bożego Narodzenia, a w szczególności do zachowania takich zwyczajów, jak łamanie się opłatkiem, wspólna modlitwa, odczytanie fragmentu Ewangelii i śpiewanie kolęd. Zachowajmy też zwyczaj spożywania posiłków bezmięsnych. Światło betlejemskie, przyniesione do kościoła przez harcerzy i umieszczone na stoliku przed ołtarzem głównym, można zabrać do swoich domów, zapalając od niego świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
  5. O godz. 22.00 pasterka, a o godz. 21.30 program przygotowujący do pasterki przygotowany przez pana Organistę i scholę.
  6. W czwartek – uroczystość Narodzenia Pańskiego, mająca swoją oktawę. Porządek Mszy Świętej i nabożeństw – o godz. 10.30 w Chotumiu i 12.00 w Sulerzyżu. Wierni, którzy w czasie pasterki przyjęli Komunię św., mogą w ciągu dnia ponownie przystąpić do Stołu Pańskiego. W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi”, tj. „Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.
  7. W piątek – drugi dzień świąteczny, święto św. Szczepana, diakona, pierwszego męczennika. Msze Święte w naszym kościele jak w niedzilę.
  8. Są do kupienia świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w cenie 6 zł i 12 zł.
  9. Zachęcam do czytania nowego tygodnika Gość Niedzielny.

Czytaj dalej

33b22f58106c90067b18a87a010888ab

Jasełka w szkole w Ościsłowie 2013

Nie można sobie wyobrazić Świąt Bożego Narodzenia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Ościsłowie bez jasełek odgrywanych przez młodych aktorów, uczniów szkół. Tegoroczne przedstawienie było wyjątkowe także dzięki niezwykłemu gościowi, który znalazł się po stronie widowni. Swoją obecnością zaszczycił nas Jego Eminencja Biskup Roman Marcinkowski.

Jasełka pt. „Bóg się rodzi” przygotowane zostały pod kierunkiem Pani katechetki B. Załuskiej, I. Rogalskiej, A. Radziejewicz i K. Wachnik. W klimat Świąt w szczególny sposób wprowadzała snująca się melodia kolęd śpiewanych przez dzieci przy akompaniamencie Pani M. Witkowskiej. Oprawą techniczną wydarzenia zajmował się Pan S. Rogalski.

Czytaj dalej

Jasełka Bożonarodzeniowe

„To właśnie tego wieczoru,
od bardzo wielu wieków.
Pod dachem tkliwej kolędy,
BÓG się rodzi w człowieku.”

W czwartą niedzielę Adwentu jako przygotowanie duchowe do przeżycia Świąt Narodzenia Pańskiego uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ościsłowie w naszym kościele parafialnym przedstawili jasełka pt „Betlejem to my sami” pod kierunkiem pań: Bożeny Załuskiej i Magdaleny Kurnikowskiej. Jasełka składały się z sześciu scen: zwiastowania, planu szatana, zakupów w hipermarkecie, dyskoteki, wywiadu ze św. Piotrem w niebie i narodzin Jezusa w Betlejem. Przedstawiamy je tradycyjnie co roku już od 19 lat. Cieszą się dużą popularnością i zawsze chętnie występuje w nich liczna grupa dzieci i młodzieży. Występowaliśmy również w szkole oraz w Klubie Seniora w Ościsłowie.

Czytaj dalej