Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 2017

Sierpień 15, 2017 Published by

1.Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To najstarsze święto maryjne w Kościele. Odpust w naszej parafii w Chotumiu. Dzisiaj także, dożynki parafialne, dziękujemy Bogu za tegoroczne zbiory. Dzisiaj także poświęcimy kapliczkę i figurkę w Barakach Chotumskich.
2. Wszystkie polskie myśli i serca podążają dziś do Częstochowy, na Jasną Górę, gdzie od pokoleń z głęboką wiarą modlimy się do Matki Bożej Królowej Polski, oraz do innych maryjnych sanktuariów, które pięknie oplatają naszą ojczystą ziemię. Dziękujemy Maryi za Jej opiekę nad naszą Ojczyzną, nad rodzinami i wspólnotami parafialnymi. Prosimy o pomoc w rozwiązywaniu trudnych spraw naszej codzienności, w dochowaniu wierności Panu Bogu i Kościołowi wśród tylu współczesnych zagrożeń i nieustannych ataków szatana. Z Maryją łatwiej nam podążać ku niebu.
3. Dzisiejszą uroczystość lud polski zwykł nazywać świętem Matki Bożej Zielnej. Zazwyczaj na tę porę przypada koniec żniw. Wdzięczni Maryi za opiekę przynosimy dziś bukiety z ziół, kłosów i kwiatów, a rolnicy składają u Jej stóp wieńce dożynkowe. Kościół je błogosławi, aby stały się znakiem naszego dziękczynienia. Przypomnijmy, że liturgiczny gest błogosławienia rzeczy ma być okazją do wychwalania Boga Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jednocześnie jest prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Pobłogosławione wiązanki zanieśmy do domu, niech umieszczone przy wizerunku Maryi ciągle przypominają nam o wielkich rzeczach, jakie Pan Bóg czyni dla nas.
4. Naszą modlitewną pamięcią obejmujemy dzisiaj także doniosłe wydarzenie w naszej narodowej historii: tak zwany Cud nad Wisłą, kiedy to nasze wojska oparły się przeważającej sile wojsk bolszewickich w 1920 roku. „Cud nad Wisłą” uważa się za zwrotny punkt w historii XX-wiecznej Europy, gdyż powstrzymał „czerwoną inwazję” na Zachód i pozwolił uniknąć kolejnego rozbioru Polski. Czy to nie jest kolejny dowód na to, że nasza Królowa pamięta o swoim narodzie? Pamiętamy też o polskich żołnierzach, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, starają się wprowadzać pokój tam, gdzie go brakuje – dziś mają swoje święto
5. Dziękuję ks. Tomaszowi Moskalowi za odprawienie Mszy świętej i wygłoszone kazanie, ks. Mieczysławowi Białowążowi, wszystkim uczestniczącym w tej uroczystości Miłym Gościom i Drogim Parafianom, mieszkańcom Chotumia za przygotowanie dzisiejszej uroczystości, asyście procesyjnej, mieszkańcom Bud Rumockich za wieniec dożynkowy, kosz owoców i chleb, którym się podzielimy po zakończeniu uroczystości by tego chleba nigdy nie zabrakło w naszych rodzinach.

Tags: ,

Categorised in: ,

This post was written by new_user

Comments are closed here.

Informacje parafialne

  • Parafia Rzymskokatolicka
    pw. Św. Mikołaja w Sulerzyżu

    Sulerzyż 48, 06-452 Ościsłowo
    Tel. 236719076
    E-mail: proboszcz@sulerzyz.pl

  • Biuro Parafialne

    poniedziałek - sobota 1700 - 1745
    ( od kwietnia do września)

    poniedziałek - sobota 1600 - 1645
    ( od października do marca)

  • Numer konta bankowego:

    22 8230 0007 3000 9509 2000 0001

Odwiedź nas na Facebooku

Porządek Mszy Świętych

  • W niedzielę i uroczystości

    W Sulerzyżu: godz. 900 i 1200
    W Chotumiu: godz. 1030

  • W dni powszednie

    Sulerzyż:
    godz. 1800 ( od kwietnia do września)
    godz. 1700 (od października do marca)

  • Spowiedź

    15 minut przed każdą Mszą świętą
    Pierwszy piątek miesiąca
    Adoracja i spowiedź od godz. 1700 do 1800
    Pierwsza sobota miesiąca
    Adoracja i różaniec od godz. 1700 do 1800
    Pierwsza niedziela miesiąca
    Adoracja po Mszy św. o godz. 1200

    Nabożeństwo do św. Anny w pierwszy wtorek miesiąca po Mszy św.
    Nabożeństwo do św. Mikołaja w pierwszą środę miesiąca po Mszy św.

Skrzynka kontaktowa

[contact-form-7 404 "Not Found"]

pageview');