Droga Krzyżowa – 75 rocznica mordu w lesie ościsłowskim 2015

Luty 21, 2015 Published by 1 Comment

„POLSKA TO WIELKA RZECZ – MOŻNA WYBACZYĆ, LECZ NIGDY ZAPOMNIEĆ”

Był piasek. Żółty rdzawy
Płaszcz śmierci.
Jego suchość zwilżały krople krwi
I łzy ostanie łzy.
A strumyki łez, które gubiły oczy
Już nie widzące zabrane życiu
Warknięciem serii
Zmywały cieknącą krew.
Spod kopca złotego piasku
Podniosła się pod niebiosy
Martwa ręka kaleki
Jedna, groziła Bogu, czy ludziom ?

Stanisław Nawrocki „Ręka”

Kilka tysięcy osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie mieszkańców północnego Mazowsza zamordowali 75. lat temu niemieccy okupanci w ramach zbrodniczej akcji jak na ironię nazwanej przez nich „Łaskawa śmierć”.

„Na dzień 20 lutego 1940 roku zaplanowali Niemcy straszny mord na osobach niepełnosprawnych z terenu całego północnego Mazowsza w miejscowości Ościsłowo, a raczej w przylegającym do niej lesie. Wydane przez nich zarządzenie zobowiązywało sołtysów do ujawnienia wszystkich osób dotkniętych jakimkolwiek trwałym schorzeniem i doręczenia im urzędowego wezwania do stawienia się w budynku gminy Ościsłowo na rzekome „badania lekarskie” – tak wspominała ten dzień jedna z ocalonych z narażeniem życia przez rodziców mieszkanek powiatu ciechanowskiego. Las Ościsłowski to miejsce szczególne. To jeden wielki grób – miejsce hitlerowskiego mordu setek więźniów politycznych i męczeństwa niewinnych, niepełnosprawnych ofiar niemieckiej zbrodniczej akcji. Spacerując wśród wysokich sosen, trudno sobie wyobrazić jakiego okrucieństwa były świadkiem. Białe, betonowe krzyże przypominają, że wśród tego piękna przyrody rozegrała się niewyobrażalna tragedia.

Społeczność naszej ościsłowskiej szkoły PAMIĘTA!!!. Z pokolenia na pokolenie przekazywana jest pamięć o ofiarach mordu hitlerowskiego. Uczniowie mają przekazywaną wiedzę na temat historii naszej „lokalnej ojczyzny”. Kilka razy do roku składamy tam kwiaty i zapalamy znicze. Nigdy też nie odchodzimy bez modlitwy za ich dusze. Cóż jest wart naród bez swojej historii. Tylko pamiętając możemy zapobiec kolejnym tak okrutnym czynom. MINĘŁO 75 LAT. Dziś delegacje uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z opiekunkami p. A. Radziejewicz i p. B. Załuską odwiedziło miejsce mordu na niewinnych… Cieszy fakt, że rocznica tego wydarzenia odbiła się echem wśród lokalnej społeczności. W intencji pomordowanych przez hitlerowców modliliśmy się w trakcie drogi krzyżowej w naszym kościele parafialnym w Sulerzyżu. Uczestniczyli w niej harcerze z drużyny Płomyki Nadziei, którzy czytali przy stacjach rozważania przygotowane, przez panią katechetkę Bożenę Załuskę. Rocznica przypadła w obchodzonym w Kościele 48 Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem „ Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu”. Patronem trzeźwości w Polsce jest święty Ojciec Maksymilian Maria Kolbe – męczennik , który oddał życie za bliźniego w oświęcimskim obozie. Jego cenne słowa zawierzenia Niepokalanej czytane przez uczennice gimnazjum przy każdej stacji oraz rozważania przybliżyły nam jak wielką wartość dla człowieka ma życie w trzeźwości i wolności. Każdy uczestnik drogi krzyżowej mógł rozważyć we własnym sumieniu los pomordowanych, którzy często upadając wstawali i szli dalej ku Światłu. Szli byśmy my mogli żyć w wolności. Toteż obowiązkiem naszego pokolenia jest, aby ludzi, fakty i wydarzenia ocalić od zapomnienia. .Oby nigdy więcej człowiek człowiekowi nie wyrządził takiej krzywdy. Dlatego tak ważna jest modlitwa o trzeźwość i pokój na świecie.

Bożena Załuska i Anna Radziejewicz


Tags: , , ,

Categorised in: ,

This post was written by Janusz Rumiński

1 komentarz

 • s.Teodora Grudzińska says:

  Dziękujmy Bogu za ludzi co pamiętają o niewinnych nawet po 75 latach, to piękne i konieczne do naśladowania, z oddali włączam się do Drogi Krzyzowej w intencji ofiar i zbrodniarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje parafialne

 • Parafia Rzymskokatolicka
  pw. Św. Mikołaja w Sulerzyżu

  Sulerzyż 48, 06-452 Ościsłowo
  Tel. 236719076
  E-mail: proboszcz@sulerzyz.pl

 • Biuro Parafialne

  poniedziałek - sobota 1700 - 1745
  ( od kwietnia do września)

  poniedziałek - sobota 1600 - 1645
  ( od października do marca)

 • Numer konta bankowego:

  22 8230 0007 3000 9509 2000 0001

Odwiedź nas na Facebooku

Porządek Mszy Świętych

 • W niedzielę i uroczystości

  W Sulerzyżu: godz. 900 i 1200
  W Chotumiu: godz. 1030

 • W dni powszednie

  Sulerzyż:
  godz. 1800 ( od kwietnia do września)
  godz. 1700 (od października do marca)

 • Spowiedź

  15 minut przed każdą Mszą świętą
  Pierwszy piątek miesiąca
  Adoracja i spowiedź od godz. 1700 do 1800
  Pierwsza sobota miesiąca
  Adoracja i różaniec od godz. 1700 do 1800
  Pierwsza niedziela miesiąca
  Adoracja po Mszy św. o godz. 1200

  Nabożeństwo do św. Anny w pierwszy wtorek miesiąca po Mszy św.
  Nabożeństwo do św. Mikołaja w pierwszą środę miesiąca po Mszy św.

Skrzynka kontaktowa

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (jeśli chcesz otrzymać odpowiedź)

Temat

Treść wiadomości

Wpisz kod z obrazka: captcha

pageview');