3 przemyślenia nt. „Droga Krzyżowa 2017

  1. To teraz będzie taki zwyczaj, że rozważania dla trzynastu stacji będą nawiązywać do hasła Programu duszpasterskiego na dany rok, a V stacja będzie Drogą Przełomu z EDK?

  2. Zwyczajem może nie będzie. Sposób zwrócenia uwagi na nowatorską formę przeżywania chrześcijaństwa jakim jest EDK, która po raz pierwszy zagościła w naszej parafii, jak widać słuszny, bo zauważony. Wszystkie rozważania ułożone przez Pana Jana były piękne i nawiązywały do hasła duszpasterskiego roku, za co mu dziękujemy. Krzyż Jezusowy jest jednak wartością transcendentną, a zatem wszystkie drogi prowadzące do Boga są słuszne.

    Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz pierwszy odbyła się w 2009 roku, a jej twórcą jest ksiądz Jacek Stryczek, znany m. in. ze Szlachetnej Paczki. Idea EDK polega na nocnej pieszej, długiej i ciężkiej wędrówce, która ma być namiastką ciężaru Męki naszego Pana. Podczas tej drogi można doświadczyć słabości ciała, lecz, jak mówią jej uczestnicy, duch na pewno będzie podbudowany. W tym roku po raz pierwszy EDK przeszła drogami naszej parafii, a jej uczestnikami było wielu parafian, każdy ze swoją intencją. Warto otwierać się na nowe środki ewangelizacji i je promować.

    Jak czytamy we wspomnianym tegorocznym rozważaniu do piątej stacji EDK… „Otwórz oczy na świat, którego do tej pory nie dostrzegałeś” Drogi Anonimie.

  3. Droga Krzyżowa po wiosce Sulerzyż wpisała się już w piękną tradycję naszej parafii. Za co trzeba podziękować księdzu Proboszczowi Januszowi.Uczestniczę w niej od początku. Rozważania co roku są bardzo ładne, sięgające do głębi ludzkiego serca. Szczerze mówiąc to nie rozumiem tej kontrowersji dotyczącej V stacji. Dla mnie zwykłego uczestnika był to doskonały przykład, jakim ma być otwarcie oczu na świat ludzkich potrzeb. Zwłaszcza ludzi niepełnosprawnych i w podeszłym wieku, którzy w tym nowoczesnym świecie są niewygodni, nawet dla własnej rodziny. Często umierają w samotności, zapomniani. A przecież Pan Jezus św. Siostrze Faustynie powiedział , że to ” ich cierpienie utrzymuje ten świat w istnieniu”. Warto też przytoczyć i zapamiętać tu ludową mądrość, że: ” pycha z drogi spycha”. A EDK, która po raz pierwszy ruszyła z Ciechanowa do naszej parafii była wspaniałą inicjatywą łącząca nasz dekanat. Przeżycie duchowe niezapomniane, które w przyszłości trzeba koniecznie kontynuować.Bóg zapłać wszystkim organizatorom i uczestnikom.

Dodaj komentarz